Pomoc humanitarna

Od początku wojny w Ukrainie członkowie naszego zespołu aktywnie dostarczali pomoc dla ludzi z kraju ogarniętego kryzysem humanitarnym. Na początku działaliśmy w małych grupach, na własną rękę, chaotycznie. Tak się poznaliśmy. Niektórzy z nas od 24 lutego 2022 jeździli na granicę i prywatnymi samochodami rozwozili ludzi uciekających przed wojną do różnych miast, gdzie znajdowali schronienie. Przywozili gorącą herbatę, kanapki. Pracowali jako wolontariusze w punktach recepcyjnych. Widzieliśmy przerażonych i zmarzniętych ludzi, którzy z dnia na dzień musieli opuścić swoje domy i uciekać w nieznane.

Te doświadczenia bardzo mocno wpłynęły na nasze późniejsze decyzje. Zaczęliśmy organizować zbiórki jedzenia, odzieży i innych niezbędnych rzeczy i dostarczać je do uchodźców nie tylko tych, którzy znaleźli się już w Polsce, ale również do uchodźców wewnętrznych, którzy pozostają w Ukrainie oraz do ludzi z terenów, które ucierpiały w czasie rosyjskiej okupacji lub takich, które są blisko frontu. Dzięki sieci zaufanych organizacji w Ukrainie jesteśmy w stanie dostarczać niezbędną pomoc daleko na wschód Ukrainy. Nasze działania skupiają się na konkretnych potrzebach konkretnych podmiotów (zbiórki celowe), działamy też we współpracy z organizacjami z innych krajów europejskich.

Tylko w miesiącu styczniu w kooperacji z niemiecką firmą Wir packen’s an i ukraińską organizacją Stay Safe UA udało nam się dostarczyć 30 generatorów. Pojechały one do różnych miejsc na wschodzie Ukrainy. Niektóre z nich zasilają szpitale, szkoły, sierocińce oraz urzędy, inne trafiły w okolice Bahmutu gdzie Stay Safe UA tworzy Punkty Niezłomności. To miejsca, gdzie ludzie dostają odrobinę ciepła, światła i prądu, dzięki czemu mają możliwość naładowania telefonów. Punkty te pomagają też ludziom uwierzyć, że to nie koniec, że wciąż jest nadzieja. Przy okazji tych transportów staramy się dostarczać żywność, odzież i inne niezbędne produkty. Ponadto udało nam się skoordynować dostarczenie kontenera, w którym znajduje się duży generator o mocy 120kW. Oprócz gabarytów wyróżnia go też paliwo jakim może być zasilany, gdyż może pracować zarówno na oleju napędowym jak i opałowym. Dodatkowo zamontowano w nim kotłownie do podgrzewania wody. Agregat trafił do obwodu chmielnickiego, gdzie zasili kilka budynków: dwie szkoły, przedszkole i szpital z kilkoma oddziałami. Obecnie stoi już we właściwym miejscu i jest w trakcie serwisu/ przyłączenia go do infrastruktury budynków. Czekamy z niecierpliwością na jego instalację, ale też nie ustajemy w naszej pracy, bo przed nami kolejne wyzwania.

Skip to content